Tiedotearkisto:
Julkaisuaika oli 20.4.2020 - 20.5.2020
Uudet ammattilaiset
Lapin koulutuskeskus REDUsta maaliskuussa valmistuneiden uusien ammattilaisten nimet löydät täältä.
Huom! Listalla on vain sellaisten henkilöiden nimet, jotka ovat antaneet luvan nimensä julkaisuun.
PERUSTUTKINNOT
Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetologi
Hirsikorpi Nea, Raahe
Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto, kosmetiikkaneuvoja
Karjalainen Suvi-Juulia, Rovaniemi
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneasentaja
Huurinainen Jouni, Rovaniemi
Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto, koneistaja
Korhonen Riku, Tervola
Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi
Guttorm Anniina, Rovaniemi
Juntunen Jenna, Rovaniemi
Logistiikan perustutkinto, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Rauma Harri, Rovaniemi
Metsäalan perustutkinto, metsäkoneenkuljettaja
Alaräisänen Olli-Pekka, Rovaniemi
Hattukangas Saku, Rovaniemi
Jänkälä Joni-Petteri, Rovaniemi
Mämmilä Leevi, Pello
Penttilä Janne, Oulu
Rousu Vili, Pello
Sarajärvi Kasperi, Ranua
Satokangas Janne, Rovaniemi
Sääskilahti Samuel, Ranua
Pintakäsittelyalan perustutkinto, maalari
Karjalainen Ninja, Posio
Särkelä Jesse, Rovaniemi
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, kokki
Mohamed Jamal, Rovaniemi
Mohammed Ibrahim Mohammed Kabir, Rovaniemi
Ravintola- ja catering-alan perustutkinto, tarjoilija
Pekkala Tiina, Rovaniemi
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Ensihoidon osaamisala
Ylijääskö Henna, Rovaniemi
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala
Mustonen Tanja, Rovaniemi
Mäkelä Ani, Rovaniemi
Vanhanarkaus Nelli, Rovaniemi
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Sairaanhoidon ja huolenpidon osaamisala
Erola Rauha-Tuulia, Rovaniemi
Hekkanen Veera, Rovaniemi
Kallunki Eveliina, Rovaniemi
Kitti Paula, Rovaniemi
Orajärvi Sanna, Pello
Pörhölä Johanna, Pello
Tapio Iida, Salla
Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto, lähihoitaja
Vanhustyön osaamisala
Talvensaari Sonja, Kemijärvi
Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Rahkola Antti, Rovaniemi
Ylitalo Saku, Rovaniemi
Tieto- ja viestintätekniikan perustutkinto, datanomi
Peltola Joona, Rovaniemi
AMMATTITUTKINNOT
Kaivosalan ammattitutkinto
Avolouhinnan osaamisala
Ristimella Niilo, Sodankylä
Liiketoiminnan ammattitutkinto
Taloushallinnon osaamisala
Konttaniemi Niina, Rovaniemi
Vaarala Eveliina, Kittilä
Prosessiteollisuuden ammattitutkinto
Kemianteollisuuden osaamisala
Aikio Sami, Sodankylä
Tekstiilihuollon ammattitutkinto
Alatalo Iida, Sodankylä
Mäkihalvari Aulikki, Sodankylä
ERIKOISAMMATTITUTKINNOT
Johtamisen erikoisammattitutkinto
Fisk Riikka, Tornio
Haltia Maila, Rovaniemi
Hartikainen Pasi, Rovaniemi
Järvinen Petteri, Rovaniemi
Kyllönen Ritva, Rovaniemi
Lintula Eliisa, Sodankylä
Luukkonen Tuija, Ranua
Piuva Henrik, Rovaniemi
Tapio Janne, Rovaniemi
Tervala Johanna, Rovaniemi
Veikanmaa Sini, Sodankylä
Vierelä Aini, Rovaniemi
Kaupan esimiehen erikoisammattitutkinto
Vornanen Jenni, Rovaniemi
Majoitus- ja ravitsemisalan esimiestyön erikoisammattitutkinto
Neiramo Tuukka, Sodankylä
Tuotekehitystyön erikoisammattitutkinto
Mulari Antti, Suomussalmi
Kirjoittanut Tarja Kiviniemi
Julkaistu 20.4.2020